5 miejsc w Polsce, które warto zobaczyć

Sezon wakacyjny, także dziś o miejscach, które warto zobaczyć w naszym pięknym kraju, co by nie tylko fotografować się pod palmami w hotelach.


1. Mosty w Stańczykach, Mazury

W małej miejscowości Stańczyki są pozostałości mostów kolejowych, najwyższych w Polsce - mają do 36 metrów wysokości i 180 m długości. Były wybudowane na początku XX wieku. Trasa miała łączyć Gołdap-Żytkiejmy-Gumbin(Gusiew). Jeszcze niedawno obok mostów były bazy sportów ekstrmalnych i można było skoczyć na bungee, jednak stan mostów się pogorszył i zlikwidowano biznes. Za to nadal budowle robią wrażenie :)


https://www.goodpoland.com/wiadukt-w-stanczykach

2. Dolny Śląsk 
Dolny Śląsk jest pełen zabytków, zamków i tajemniczych podziemi. To przede wszystkim kompleks Riese, do tej pory wzbudzający emocje i pytania kompleks podziemi w Górach Sowich zbudowany przez Niemców w 1943 roku. Jest to 7 podziemnych obiektów, tysiące metrów korytarzy pod ziemią. 4 obiekty są dostępne dla turystów. Więcej informacji na stronie Podziemne miasto Osówka .  I film dla zachęty:

Wałbrzych, o których niedawno było głośno w kontekście pociągu pełnego złota (swoją drogą, zauważyliście, że już cisza w temacie?) i Zamek Książ oraz palmiarnia. 


http://podroze.dziennik.pl/

http://cit.walbrzych.pl/


3. Bieszczady. 
W Bieszczadach byłam raz, i bardzo chciałabym niedługo tam wrócić, zrobiły na mnie spore wrażenie. Od czego by tu zacząć? Może od malutkiej miejscowości, gdzie nocowałam - Wołosate. Leży na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wołosate jest najdalej wysuniętą na południe zamieszkaną miejscowością Polski, robiąc sobie dłuższy spacer łąką nagle jesteśmy pod granicą i widzimy groźną Straż Graniczną ukraińskich sąsiadów. Kiedyś osada, dziś mamy tam kilkanaście domów i stadninę koni huculskich. Jest dobrym miejscem wypadowym na Tarnicę:


http://bywajtu.pl/
Jeśli Bieszczady to połoniny. Dwie najpopoularniejsze, to Wetlińska i Caryńska. 
Obie zachwycają widokami. 
Połonina Wetlińska 
Połonina Caryńska:


Bieszczady to przede wszystkim pozostałości po cerkwiach, Łemkach i krwawej historii wysiedleń. Polecam odwiedziny w skanensach, np. Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej . Warto zwiedzać takie miejsca, choć trochę dowiadując się o  ich historii, i wtedy inaczej się patrzy na ruiny cmentarzy, domów, kaplic i zabudowań


4. Tatry
Znowu góry, ale dla mnie coś w nich jest, widok latem czy jesienią szczytów powala. 
Jeśli chodzi o Tatry to uważam, że najpiękniejsze szlaki (tak tak, tu się trochę namęczymy chodząc po górach) to Dolina Pięciu Stawów:
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej:Zakopane. Obecnie zatłoczone, zalane reklamami, sieciówkami, ludźmi. Odwiedzałam je często jako dziecko, i mam sentyment do tego miejsca, ale teraz jeśli jechać do Zakopanego, to tylko poza sezonem, który tam trwa długo. Uwielbiam jego urokliwe boczne uliczki ze starymi willami, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, stary dom Kossaków. 

Chata Sałabały na Krzeptówkach:

5. Półwysep Helski. Hel oferuje nam piękne plaże, bunkry (czyli zajebiście :) ), kitesurfing, Fokarium . Fokarium polecam bardzo, wstęp to grosze, możemy sobie oglądać foki, nawet na żywo jak nam się spodoba - http://www.sledzfoki.pl/ . Wymieniłam dosłownie kilka miejsc, które ostatnio chodziły mi po głowie, ale mamy w Polsce jeszcze sporo pięknych, ciekawych miejsc i warto zwiedzać i chwalić swoje :)  bardzo chciałabym choć jedno z tych miejsc jeszcze do jesieni zobaczyć. Może Bieszczady :) w obliczu takiej natury i gór pewne rzeczy stają się mniej ważne. 
Komentarze

  1. Zdecydowanie Bieszczady i to takie mega dzikie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie Bieszczady i to takie mega dzikie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polska jest piękna! Góry i morze. Zawsze jest gdzie wypoczywać;-))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Hej! Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią na dany temat albo napiszesz co u Ciebie :)